Szólít a szörny

Ha szólit a szörny: ne meneküljetek!

Nincs az az életkor, ami a halál ellen kicsit is védettebbé tesz. Elengedni valakit, aki túl közel áll hozzád, legyél bármennyi idős, nem embernek való. Asszisztálni ahhoz, hogy van remény, amikor tudod, hogy nincs, és épp most múlik pontosan. Amennyire hétköznapi történet ez, annyira nehezen emészthető, pláne, ha egy 13 éves forma fiúnak kell azzal küzdeni, mi lesz az édesanyjával. Neki, egyedül, egy morózus nagymamával összezárva kell megbirkózia a reménytelenséggel. Azzal, hogy aki eddig a biztonságot jelentette, az lassan, de biztosan kihátrál az életéből. Ez a Szólt a szörny, Siobhan Dowd és Patrick Ness regényének szombathelyi színházi adaptációja: egy mese(?) az elmúlásról, a gyermekkor végéről, szeretteink elvesztéséről, rémálmokról, eltitkolt fájdalmakról, ki nem beszélt traumákról… De ne gondoljuk, hogy bármelyik életkor védettebbé tesz annak elviselésére, hogy saját magunkba zárva, szörnyekké nevelt fájdalmainkkal és traumáinkkal együtt éljünk.

Nem csak gyermeknek szóló színház…

Szólít a szörny. Nem csak gyermeknek szóló színház ez, hiába báboznak benne, korcsoport szerint mindenki másnak – 13 éves kortól egészen 99-ig – nagyon ajánlott. Szívszorító életmeséi alól senki sem tud kibújni. Bent a nézőtéren még fáj, ahogy a csomókat és görcsöket masszírozzák kifelé, de ha hagyjuk, utána könnyebben vesszük a levegőt – bennünket is gyógyít. Érzékenyít – pláne, ahogy ezt, hihetetlen izgalmasan Vidovszky György (a Kolibri színház főrendezője) a színpadra rakta. Nincs felesleges mozdulat, magával ragad a látvány, a bábok, az életre kelt tárgyak – lubickolok ebben az egészben… Külön le a kalappal Mátravölgyi Ákos –díszlet-, jelmez- és bábtervező előtt is.

Mindig is csodáltam, amit évtizedek óta a Mesebolt Bábszínház az ovisokkal gyakorol, azt a sokszínű, mozgás- és bábművészetbe csomagolt kreatív összművészeti színházi nyelvet, amit itt Szombathelyen eddig jobbára csak a kisgyermekek számára honosítottak meg. Feltétlen bizalommal fogadom be ezt a fajta színházi formanyelvet, amiben most ez a Szólít a szörny is megszólal. Örülök, hogy a WSSZ és a Mesebolt Bábszínház egy ilyen előadásban végre ennyire egymásra talált. (Írjuk még ide, együttműködő partner volt még a Kabóca Bábszínház is.)

Szólít a szörny, Szombathely
Olvasópróba Szombathelyen Fotó: Mészáros Zsolt/wssz.hu

Kulcs a kalitkához…

Major Erik nélkül azonban fele ennyire sem működne ez az egész. Telitalálat. Ezt komolyan írom, kortársai között az egyik legtehetségesebb fiatal, neki megvan a kulcsa ehhez a kalitkához, olyan érzékenységgel játszik, amire kevesen képesek. Egy öreg tiszafa lelkével, egy 13 kisfiú kedvességével és szeretetével vezet végig bennünket ezen a szomorú, mégis felemelő embermesén.

Szólít a szörny 9
Major Erik Fotó: Mészáros Zsolt/wssz.hu

Ragadjátok meg azt, aki kéznél van, és szakítsatok ki az életetekből másfél órát, menjetek, mert ez tényleg olyan színház, amiért érdemes kimozdulni! És ne feledjétek: ha Szólít a szörny, ne meneküljetek! Foglalkozzatok kicsit vele!

Talán még fontos a végén megjegyezni, hogy erre az előadásra tényleg ne vigyük be az óvodásokat, sem azokat, akik rajonganak a rajzfilmes változatért. Ez nem annak az adaptációja, hanem a regényé. Kényes témákkal foglalkozik, ezért sem mellékes, hogy tinédzsereknek úgynevezett feldolgozó drámafoglalkozás követi az előadásokat. Ez nem azt jelenti, hogy megmagyarázzák majd, hogy mi történt az előadásban. Drámapedagógiai módszerekkel megpróbálják őket szólásra bírni, hogy ne maradjon semmi kibeszéletlenül. Reagálhatnak a történetre, a történet során felgyülemlő kérdésekre és érzésekre.

SZÓLÍT A SZÖRNY

Patrick Ness – Siobhan Dowd eredeti ötlete nyomán készült – regénye

alapján írta Vidovszky György

– traumajáték –

(85 perc szünet nélkül)

Az előadás megtekintését 14 éven felülieknek ajánljuk.

Helyszín: Stúdiószínpad

Bemutató:

2021. október 7. (diákoknak)

2021. október 8. (felnőtteknek)

Szereplők:

Conor Major Erik

Szörny Lukács Gábor

Anya Varga Bori

Nagyi Kolozsi Angéla

Harry, Apa Kovács Bálint

Lily Gyurkovics Zsófia

A nyitókép Jim Kay illusztrációja felhasználásával készült

Leave a Reply