Lázálom a Hotel Numerában

Így csináljunk bolhából elefántot

Nagyon hangulatomnál kell lennem ahhoz, hogy épp egy Georges Feydeau darabra vágyjak. Nem is volt nagy kedvem csütörtök este színházba menni! Bolha a fülbe, három felvonáson át, minek? A komédiagyáros franciától több előadás is futott Szombathelyen, de őszintén, egyikért sem rajongtam igazán. Félreértések, kavarodások, a megszokott csetlő-botló vígjátéki effektek. Mindegyiket ismerjük, mindegyiken nevettünk már. Tudom, tudom … a Bolha a fülbe a non plusz ultra,  ahol bemutatják, ott garantált a siker, az elsőszámú közönségkedvenc.

„Ha két szereplőnek semmi szín alatt nem szabad találkoznia, azonnal összehozom őket” – írta Feydeau.

Na, jó!

Béres Attila rendezésére azért kíváncsi voltam, rég járt Szombathelyen – itt volt a szombathelyi színház születésénél, és most újra, a legjobbkor megérkezett. Neve bennem is a WSSZ legjobb korai időszakát idézi fel, amikor a színházalapító társulattal olyan darabokat vittek színre, mint az Anconai szerelmesek, a Kabaré vagy a Vitéz Mihály.

Béres Attila, vele a társulat elmegy a falig, sőt azon túl is

Hamvai Kornél fordítása épp eléggé élővé teszi Feydeau szövegét, és Béres jól fűszerez, belecsempész ezt meg azt. Vannak kiszólások a közönségnek, mai áthallások, csöppnyi zene, nincs sok, éppen csak annyi az elidegenítő effekt, hogy kellően otthonosan röhögjünk még ezeken is. Feydeau sztorija pont annyira csűrcsavaros, hogy három felvonásnyi időre elvagyunk, mint a cirkuszban.

Belepakol apait-anyait, kuplerájt altesti humorral, beszédhibás titkárnak szerződtetett csókos rokont, akin bűntudat nélkül röhöghetünk. Helyén a díszlet, kifejezőek a jelmezek (a kettősség itt is megvan) egyrészt életszerűek, ugyanakkor túlzóak is, ettől aztán tényleg viccesek, nem túl sok és nem is kevés, szolgálja a darabot.

Ilyen Nagy-Bakonyi Boglárka Lucienne-je – külön kis tanulmányt lehetne írni csak erről ez egy szereplőről. Miből építkezik az ő karaktere: mit ad hozzá a jelmez, a műszempilla és a smink, mit a parádés színészi játék. Az eltúlzott de nem olcsó gesztusokkal ,hogyan alkot Domokos Zsolttal olyan párost, amire magában rá lehetne építeni egy komédiát. Milyen ügyes színházi összjáték ez!

Lázálom a Hotel Numerában 9
Fotó: Mészáros Zsolt wssz.hu

Na, szóval adva van egy nagymenő biztosítási szakember, akinek patent az élete, látszólag mindene működik, csak épp… hát igen, az ágyban mond csütörtököt, a házasélete ettől aztán romokban hever. Semmi sem olyan, amilyennek kívülről látszik, kiszolgáltatva a sorsnak nevezett véletlenek szövevényének, csap ide oda bennünket, ütközünk, tervezünk, félreértünk – bolhából csinálunk elefántot.

Fotó: WSSZ / Mészáros Zsolt
Fotó: Mészáros Zsolt wssz.hu

Szobák falán át pördül az ágy, és minden ajtó mögött ott
a lehetetlen

Poénokat ezúttal sem lövök le: féltékenység, megcsalás, félreértés, kétértelműség, vannak sikamlós helyzetek, boldogtalan házastársak és nagyreményű szeretők. Megint valaki valamiért pont nem úgy cselekszik, ahogy azt előzetesen váruk volna. Megbolydítva mindenki életét a féltékenység és a szerelmi csűrcsavar, esetlen sutaságaink, amiket hülye mód leplezni próbálunk, ettől aztán még nagyobb galibákat okozunk.

Egy átlagosan unalmas biztosítási társasági irodában micsoda alakok futnak össze: csaló és megcsalt férjek és feleségek, balekok, vérmes és vérszomjas matador és díva neje. Ebben a darabban tényleg nincs rossz szerep, sem kisebb karakterek.

Fel lehetne sorolni mindenkit, aki a színpadon (és körülötte) előfordult. Béres Attila rendezése mindenkiből a legjobb formát hozta ki.

Orosz Róbert nélkül valószínűleg nem működne ennyire ez a komédia: a második felvonástól olyan villámöltözéseket produkál, amelyekben nemcsak a ruha, hanem a testtartása, a hanghordozása, a mimikája, a karaltere is pillanatok alatt lecserélődik. Sorolhatnám aztán, mennyire jó ilyen örömjátékban látni a Candide óta nagy kedvencünket, Domokos Zsoltot, vagy az ezerarcú Nagy-Bakonyi Boglárkát, akit egy kis operettes is belecsempész a prózai műfajba, Gyulai-Zékány Istvánt és Mari Dorottyát. De jó látni a régiek közül Balogh Jánost, Kelemen Zoltánt, Horváth Ákost , Bálint Évát  Antal D. Csabát vagy épp Nagy Cilit is, tényleg szuper, mennyire szerepére talált Némedi Árpád is.

Lázálom a Hotel Numerában 10
Fotó: Mészáros Zsolt wssz.hu

Legyen elég most ennyi!

Tegyétek félre ti is az előítéleteket, ez a Bolha a fülbe bőven megér egy estét! Még a főpróba jellemzően visszafogott közönsége is jókedvűen kurjongatott! A nevetés amúgy is gyógyír – nyomott napokra különösképp, receptre kéne felírni.

Fotó: WSSZ / Mészáros Zsolt
Fotó: Mészáros Zsolt wssz.hu

BOLHA A FÜLBE

(vígjáték 180 perc, két szünettel)

Írta: Georges Feydeau

Fordította: Hamvai Kornél

Szereplők:

Victor-Emanuel Chandebise/Poche Orosz Róbert

Raymonde Chandebise Nagy Cili

Camille Chandebise Sipos László Márk

Romain Tournel Balogh János

Carlos Homenides De Histangua Domokos Zsolt

Lucienne Homenides De Histangua Nagy-Bakonyi Boglárka

Finache doktor Némedi Árpád

Étienne Gyulai-Zékány István

Antoinette Mari Dorottya

Baptistin Kelemen Zoltán

Augustin Ferraillon Horváth Ákos

Olympe Ferraillon Bálint Éva

Rugby Antal D. Csaba

Alkotók:

díszlettervező Horesnyi Balázs

jelmeztervező Tihanyi Ildi

kellékes Takács Viktória

világosító Kiss Zoltán

hangosító Simon József Zoltán

súgó Zsohár Amália

ügyelő Győrváry Eszter

rendezőasszisztens Kovács Nóra

RENDEZŐ Béres Attila

 

Leave a Reply