Homály a Nagyszálló körül

Kiváló és alapos videó került fel a Youtube-ra a szombathelyi Nagyszállóról, illetve az azt megvásároló furcsa cég rejtélyes tulajdonosáról. (A film a lap alján indul.) Olyan munka, amit a napi cikkgyártás darálójában dolgozó újságírók sajnos nem nagyon engedhetnek meg maguknak. A kevés maradék hazai oknyomozó portálnak meg se pénze, se embere nincs arra, hogy vidéki városokban kalózkodó ingatlancégek zavaros, a politika által is összekuszált ügyleteivel foglalkozzon.

Szóval minden hála, köszönet, erkölcsi és anyagi elismerés megilleti, megilletné a készítőjét.

Sötét árnyak a szombathelyi Nagyszálló körül
Baljós árnyak a Nagyszálló körül

Az első percekben lényegre törő áttekintést kapunk a Nagyszálló (1941-ig Kovács Szálló) építéséről, kis kitekintéssel a város akkori fejlődésére.
A Brifli néven publikáló tényfeltáró videós aztán

 

nem elégedett meg az internetes keresők adta lehetőségekkel.

Nem volt rest goromba telefonokat, kényelmetlen találkozásokat vállalva utána menni mindannak, aminek halandó állampolgár utána mehet. Ezen túl persze print és netes újságokat olvasott át, filmfelvételeket keresett és nézett végig. Cégkivonatokat töltött le, és azoknak a legapróbb részleteibe is belekapaszkodott, hogy nyomokat találjon nyilatkozni képes és hajlandó emberek felé.

Egészen groteszk, amikor egy kisebb, amolyan cégdepóként működő irodaház legfontosabb emberével, a BIZTONSÁGI ŐRREL azon kardozik, hogy a hivatását gyakorló ajtónálló nem hajlandó SZFE-s maszkban feltett kérdésekre  válaszolni. Egyébként mindegy, mert gyakorlatilag értéktelen feleletei vannak, nem kapna kegyelemkettest egy iskolában sem.

SZFE maszk

Nem lepődünk meg semmin. Azon sem, hogy

  • egy nulla árbevétellel működő cég a minimum árat több, mint nettó százmillióval meghaladó ajánlatot tesz egy erősen felújításra szoruló épületre
  • a mintegy 20 céget magáénak tudó tulajdonosról a nyilvánosság számára nincs elérhető információ, szinte még a lakcíme sem tudható meg
  • az új tulajdonos megteheti, hogy miután megvette, hagyja tovább pusztulni a belváros kellős közepén álló, patinás szecessziós épületet. És nem fáj neki, hogy 470 milliónyi pénze (plusz ÁFA) van egy ingatlanban, ami lassan rommá válik
  • az adásvételt bonyolító felszámoló cég székhelye ugyanoda van bejelentve, ahol a vevő egyik vállalkozásának az irodája van a cégadatok szerint. Vagy mégsem, legalábbis a fent említett, az SZFE-s maszkra haragvó biztonsági ember ezt állítja.

Az alapos tényfeltáró munkán túl nagy erénye még a filmnek, hogy professzionális maga a kép és a hang vágása és összehangolása is.
Nem a konyhaasztalon összerakott vlog benyomását kelti.
Annak ellenére, hogy a téma maga azért nem egy kalandregény, élvezet lenne nézni. Élvezet lenne, ha nem fájna, hogy lenyomozhatatlan cégek és titokzatos emberek kezén a város egykori kulturális és szórakoztató központja, egy szép szecessziós épület helyén hamarosan egy rommal borított telek lesz.
Ez fáj.
Annak viszont örülni kell, hogy feltűnt valaki,

 aki képes és hajlandó munkát fektetni egy, a közösséget érintő ügy felderítésébe,

és azt színvonalasan be is mutatja nekünk.

Cikk a témáról a Magyar Narancsban
Nagyszálló (Kovács Szálló) a Wikipédián
A témában a Nyugat.hu-n

4 hozzászólás

  1. Pais-Horváth Péter március 15, 2021
  2. Csaba Neválovits március 16, 2021
  3. Hermann P március 16, 2021

Leave a Reply