Szabó Tibor: Nem ördögtől való a népszínház!

Kevésbé abszurdabb helyzetet tudok elképzelni, mint ezt a hónapok óta tartó kultúra-megvonást. Ez a vírus minden közösségi örömöt kilőtte: se koncert, se könyvtár, se múzeum, se színház, és ne jöjjön nekem senki azzal, hogy online minden pótolható, mert nem… Néha csurran-cseppen persze egy e-színház, színészek és írók beszélgetős műsoraira mosogathatunk, de akkor is.

Szabó Tibor: Nem ördögtől való a népszínház! 9
A mai Művészeti Tanács ülésen – Horváth Ákos (Fotó: WSSZ.hu / Mészáros Zsolt)

Közben itt ez a szombathelyi színház, ami jó pár hónapja nézők nélkül üzemel, merthogy üzemel: 4 bemutató is elkészült azóta is (de erről majd később). Nekem a lényeg: a nézőtérre, mi nézők nem léphetünk be. Jordán Tamás, a színházalapító igazgató még januárban elbúcsúzott, az igazi finálét pedig a koronavírus vitte el. Nem irigylem Szabó Tibort sem, akinek most a dolga: bízni a jövőben, kivárni, mikor lehet, ha lehet egyáltalán bepótolni ezt a kizökkent időt, addig pedig szorgalmasan tervezni.

Ha már színházat nem nézhettünk…

Kedden, mondhatnánk, történelmi pillanatot rendeztek nekünk: összeverbuválták a WSSZ nagyszínpadára a sajtót és a társulatot, hogy legyen már egy kicsit szó arról is: milyen színházat szeretne, ha egyszer lehet Szabó Tibor és a csapata.

Ha már színházat nem nézhetünk, beszéljünk legalább róla! Szabó Tibor  - erre még nem volt Szombathelyen példa - egy művészeti tanácsot hozott létre.
A társulat (Forrás: WSSZ.hu)

Az apropóról még annyit, hogy Szabó Tibor – erre még nem volt példa Szombathelyen – Művészeti Tanácsot is létrehozott.

Milyen színházat szeretne Szabó Tibor?

Vázlatpontokban hozom, amikről szó esett:

  • A testtudatos játék és a tánc fontossága: a jövőben a „testtudatosságot”, vagyis a színpadi mozgásokat mint művészi eszközt szeretné Szabó Tibor csapatával erősíteni, ezt tükrözi a művészeti tanács összetétele is, ugyanakkor nem kell attól tartani, hogy valamiféle „táncszínházzá” szeretnének válni. (Pedig amúgy, nem is lenne az annyira rossz 🙂
  • jó értelemben véve a „népszínházi szerep”: ami műfaji sokszínűséget jelent, és azt, hogy mindenkihez szólni akar. Továbbá azt szeretnék, hogy ne csak Szombathelyé, hanem a megye színháza is legyen a WSSZ.
  • A fiatal korosztály drámapedagógiai nevelése (ezen a téren valóban van mit bepótolni a WSSZ-nek).

Mi lesz az öttagú tanács feladata?

Javaslatot tehetnek például a színház repertoárjának bővítésére, közreműködnek a következő évadok terveinek elkészítésében, segítik majd a jövőbeni társulat tagjainak kiválasztását, illetve olyan alkotókat próbálnak megnyerni a közös munkának, akikkel együtt meghatározhatják a színház arculatát.

Szabó Tibor: Nem ördögtől való a népszínház! 10
(Fotó: WSSZ.hu / Mészáros Zsolt)

Ők azok, akik segíteni fogják az új igazgató munkáját – íme, a Művészeti Tanács:  

Lesz még új évad!

A következő évadban nyolc bemutatóval számolnak, a műsortervről még nem született döntés, a társulati névsor is formálódik, a szereposztások véglegesítése márciusban várható, a közönséggel pedig májusban ismertetik a műsortervet.

Közben elkészült és bemutatásra vár: Mike Leigh: Abigali bulija – Czukor Balázs rendezésében, Samuel Beckett: A Játszma vége – Zsótér Sándor rendezésében, és Ion Luca Caragiale: Farsangi játék című komédiája – Mohácsi János rendezésében.

Csonka Szilvi második gyermekének születése, s emiatt két évad kihagyása után – Visky András igaz történetének színrevitelével tér vissza. Nem csak, mint színész, de a produkció rendezőjeként is. Az előadás abból a szempontból is különleges, mert az országban talán egyedülálló módon teljes egészében „zöld”: az újrahasznosított anyagokból készült díszlet és kellék új jelentéstartalmat kapott. Ez a Pornó, a negyedik bemutató, amit a vírus miatt nem még láthatunk.

Na és ott van a Pál utcai fiúk, amit a bemutató után párszor lehetett már csak játszani.

Itt pedig elérhető a mai esemény videója: https://www.facebook.com/158105264224853/videos/432633668044773

Leave a Reply